Simetikon

Jednou z účinných látek, kterou naleznete v Enticonu, je Simetikon, ten naleznete ve skleněné lahvičce v každém balení.

Simetikon je bezpečná. Chemicky stabilní látka, která má tzv. protipěnivé učinky. Simetikon je chemicky netečná látka, proto působí pouze lokálně, v trávicím traktu, a do organismu se nevstřebává a poté je vyloučen se stolicí v nezměněné formě.

Jak simetikon působí v organismu:

V lidském organismu vznikají plyny přirozeně v průběhu trávicích pochodů (např. kvašení sacharidů nebo přeměna bílkovin). Dalším způsobem, jak se může dostat plyn do trávicího traktu, je při spolykání vzduchu při příjmu potravy, a to buď rychlým jedením, nebo u malých dětí a kojenců v průběhu kojení nebo krmení. Plynatost je často doprovázena bolestmi, křečemi bříška, říháním či větry.

Simetikon působí především fyzikálním mechanismem na povrchové napětí bublinek plynu v trávicím traktu. Ty se spojují s volným plynem a snadněji se přebytečný plyn vyloučí z organismu. Simetikon také zamezuje vzniku dalších bublinek

Chemicky lze simetikon popsat jako aktivovaný methylpolysiloxan, tedy chemicky inertní polymer methylsiloxanu. Simetikon obsahuje silikonový olej, který se nazývá polydimethylsiloxan nebo zkráceně dimetikon. Tato složka je aktivována příměsí oxidu křemičitého. Název simetikon pochází ze spojení předpony „Si“, která označuje křemík (z latinského silicum, chemická značka Si) a základu slova „dimetikon“ (označení silikonového oleje).

V jednorázové dávce 20 kapek Enticonu je 40 mg simetikonu.

Simetikon obvykle žádné vedlejší účinky nemá, pokud je užíván podle pokynů uvedených na obalu nebo podle pokynů lékaře. Pokud byste přeci jen sledovali jakékoliv nežádoucí účinky, je důležité, abyste informovali svého lékaře nebo lékárníka.

(zde odkaz na článek příbalový leták)